Jakie napoje w butelce termicznej
Jakie napoje mogę przetrzymywać w butelce termicznej?
3 grudnia, 2019
W jaki sposób dbać o czystość butelki filtrującej
W jaki sposób dbać o czystość butelki filtrującej?
22 grudnia, 2019
Pokaż wszystkie

W jakich warunkach przechowywać filtr podczas przerwy w jego użytkowaniu?

W jakich warunkach przechowywać filtr podczas przerwy w jego użytkowaniu

Wiele ostatnio się słyszy o dzbankach filtrujących. Są one dostępne w supermarketach, a także na różnych stoiskach, można więc bez problemu zakupić je od ręki. Dzbanki filtrujące wcale nie kosztują dużo. Co ważne, możemy je swobodnie przenosić, a także postawić w każdym, odpowiadającym nam miejscu. O dzbankach filtrujących coraz więcej się mówi, coraz częściej są one także reklamowane. Zazwyczaj, to właśnie od dzbanków filtrujących ludzie rozpoczynają swoją własną przygodę związaną z filtracją wody. Zauważmy, że każdy taki dzbanek filtrujący jest złożony z trzech części, czyli pojemnika, gdzie nalewamy wodę, filtra, a także pojemnika, który jest przeznaczony na czystą i przefiltrowaną wodę. Na pokrywie każdego dzbanka umieszczony został wskaźnik, gdzie należy zaznaczyć się datę pierwszego napełnienia.

Po miesiącu, od tej daty będzie trzeba wymienić wkład filtrujący na nowy. Ostatnio producenci montują w swoich dzbankach filtrujących specjalną lampkę LED, której zadaniem jest poinformować użytkownika dzbanka o konieczności zakupu wkładu oraz zbliżającym się czasie jego wymiany. Należy dodać, że działanie takich dzbanków jest bardzo proste. Jedyne co musimy zrobić, to wlać wodę do środka dzbanka. Pojemnik, gdzie woda została umieszczona zazwyczaj zwęża się do dołu, a woda może przepłynąć przez filtr. Po przepłynięciu przez wkład filtrujący woda spływa do dolnej części dzbanka. Co ważne, przefiltrowana woda nie miesza się z tą, która jeszcze nie została oczyszczona. Czas takiej filtracji wcale nie jest długi. Dokładny czas zależy tutaj od pojemności danego dzbanka. Najbardziej popularne są dzbanki filtrujące o pojemności 1,5 litra, w przypadku tej pojemności czas filtrowania wody nie powinien być dłuższy, aniżeli dziesięć minut. Jednakże trzeba zapamiętać, że woda po pierwszych dwóch filtracjach – licząc od założenia nowego filtra – nie będzie się nadawała do picia, ale możemy nią na przykład podlać kwiaty.

Aktualnie na rynku możemy znaleźć więcej różnych opcji dzbanków filtrujących w różnorakich cenach. W naszym kraju szczególnym zainteresowaniem cieszy się firma Dafi. Z tego też powody ich dzbanki oraz wkłady filtrujące są najłatwiej dostępne. Możemy je znaleźć praktycznie w każdym markecie. Nie będziemy też mieć żadnych problemu z zakupem ich w sklepach z produktami RTV oraz AGD, a także w sklepach internetowych.

Jak trzeba przechowywać filtr w czasie przerwy w użytkowaniu?

W przypadku, kiedy mamy przerwę w użytkowaniu, ze względów higienicznych wkład filtrujący trzeba przechowywać zarówno w suchym, jak i chłodnym miejscu, odpowiednim do tego miejscem będzie lodówka. Dzięki temu przedłużymy żywotność naszego filtra. Pozostawienie filtra na blacie, wystawiając go na działanie wyższych temperatur może sprzyjać pojawianiu się bakterii. Ciepłe i wilgotne miejsca są szczególnie lubiane przez liczne gdyż i szkodliwe mikroelementy.